


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Load Regulation | 30 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 483
Distributors
pcbx
Unit Price$0.99734
Ext.Price$0.99734
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.99734 | $0.99734 |
| 10 | $0.89434 | $8.94340 |
| 25 | $0.85490 | $21.37250 |
| 50 | $0.81719 | $40.85950 |
| 100 | $0.78114 | $78.11400 |
| 300 | $0.76645 | $229.93500 |
| 500 | $0.75204 | $376.02000 |
| 1000 | $0.73972 | $739.72000 |
